BİR GELECEK ÖNGÖRÜSÜ: YAPAY ZEKALAR İSTİHDAMA KATILACAK | Saygılı Rulman
Foto

BİR GELECEK ÖNGÖRÜSÜ: YAPAY ZEKALAR İSTİHDAMA KATILACAK

Yüzyıllardır insanlar teknolojik değişimin yol açabileceği işsizlik kaygısıyla yaşıyor. Endüstri devriminden sonra ortaya çıkan Luddite adlı hareket bunun en can alıcı örneklerinden biridir. 18. Yüzyılın sonlarında bir dokumacı olarak çalışan Ned Ludd adlı işçi iki örgü makinesini paramparça ederek insanlığın makinelere karşı biriktirdiği öfkeyi dışarı çıkarmıştır. Aslında bunun en temel sebebi otomasyon sonucu oluşabilecek işsizlik kaygısıydı. Ancak ne olursa olsun hiçbir dönemdeki işsizlik kaygısı 2015’ten bu yana olan kadar güçlü değildi. Yapay zeka gelişmelerinin kaotik bir hızla devam etmesi ile insanların işsizlik kaygısı da aynı oranda artış gösterdi. Tüm bunlara rağmen yapay zekalar görevlerinde uzmanlaşmaya devam ediyor. İşte yapay zekaların olası görevleri ve etkileyeceği iş alanları!

 

Yapay Zekaların İstihdamdaki Rolleri

Monoton olan görevler kolayca otomatikleştirilebilir. Bu da kademeli olarak bazı rolleri geçersiz kılabilir. Örneğin, müşteri hizmetleri, çağrı merkezi operasyonu, belge sınıflandırması, ARGE ve içerik denetleme ile ilgili bazı görev ve faaliyetler giderek daha çok otomasyona ve daha az iş gücüne dayanabilir. Aynı şey fabrikaların işleyişi ve destekleri ile ilgili roller için de geçerlidir. İnsanlar yerine güvenli bir şekilde nesneleri (ürünler, parçalar veya araçlar gibi) bulabilen ve hareket ettirebilen ya da karmaşık montaj operasyonlarını gerçekleştirebilen akıllı robotlar kullanılabilir.

 

Yapay Zekadan Etkilenebilecek Sektörler

Ulaşım

Ulaşımın halihazırda bir dönüşüm halinde olduğu yadsınamaz bir gerçek. Tam otonom arabaların yakında gerçek olacağı şimdiden belli olmaya başladı. Ancak böylece taksi, kamyon, uçak ve tren gibi ulaşım araçlarının profesyonel sürücülere olan talebi de azalacaktır.

 

Elektronik Ticaret

Elektronik ticaretin de önemli bir dönüşümden geçmesi bekleniyor. Ürünlerin toplanması ve müşteri siparişlerinin yürütülmesi gibi alandaki robotlarla tamamlama merkezlerinin gelecekte tam otomatik olması mümkün. Ürünler otonom dronlar veya otomobillerle birlikte otomatik olarak gönderilecek ve hatta müşterilere teslim edilebilecek. Bu şekilde satış görevlilerinin ve fiziksel mağaza ağlarının önemi giderek küçüleceğe benziyor.

 

Yasal Meslekler

Yasal meslekler gibi güçlü insan ilişkileri üzerine inşa edilen daha geleneksel meslekler de önemli ölçüde etkilenecektir. Yasal bir bağlamda tipik destek hizmetleri, belge kullanma, sınıflandırma, keşif, özetleme, karşılaştırma, bilgi çıkarma ve yönetim yapay zekaların üstleneceği görevler arasına girebilir.

 

Finansal Hizmetler - Hükümet

Sigorta ve önemli miktarda veri işleme gerektiren diğer sektörler de yapay zekalardan faydalanacak. Ve tabi devletler, yönetim ve sosyal mekanizmalar da değişim gösterecek sektörlerden biri olarak sayılabilir. Yapay zekalar bürokrasiyi ortadan kaldırılmasa da vatandaşlara hizmetin geliştirilmesinde ve sosyal programların tasarlanmasında büyük rol oynayabilir.

 

Yapay Zekaya Hazır Olmak

Uzun vadede, bazı rollerin ve sektörlerin günümüzle daha az ilişkili hale geldiğini ve nihayetinde modası geçmiş olduğunu göreceğiz. Ancak, çoğu durumda yapay zeka, insanlara destekleyici bir rol üstlenecek. Örneğin, karmaşık yapay zeka sistemlerinin eğitimini denetlemek veya yönetmek ya da koordine etmek için çok yetenekli profesyonellere ihtiyaç duyulacak. Yapay zekaların bütünlük, güvenlik, objektiflik ve uygun kullanımlarını sağlamak adına pek çok yeni iş alanına talep artacak. Bu sebep ile onlardan korkmak yerine yapılması gereken en temel şey onları anlamak olmalıdır.

Birlikte yapacak çok işimiz var!