EV VE İŞ HAYATINIZ ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİ | Saygılı Rulman
Foto

EV VE İŞ HAYATINIZ ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİ

İş hayatının yoğunluğu, ev yaşantısında olan stres ve yorgunluk ile birleştiğinde ortaya verim alınamayan çalışanlar çıkıyor. Günümüzde pek çok insan günün büyük bir bölümünü çalışma alanında geçiriyor. İş yerinde halledilemeyen işleri ise maalesef ev hayatına taşıyabiliyor. Ya da ev hayatında kafasına takılan problemleri iş yerine getirerek dağınık bir zihin ile gününü verimsiz geçiriyor. Peki ama ev ve iş hayatındaki dengeyi kurmayı nasıl sağlayacağız?

Yapılan birçok çalışma gösteriyor ki ev ve iş yaşamındaki dengenin sağlanamaması bizleri stres, mutsuzluk, verimliliğin düşmesi ve hatta sağlık problemleriyle bile karşı karşıya getirebiliyor. Tüm bu sorunlarla karşılaşmamak adına ev ve iş hayatınız arasındaki ince çizgiyi tutturabilmeniz için küçük tüyoları sizlerle paylaşmak isteriz 😉

İŞİNİZİ SEVİN

“Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın”
Konfüçyus

Ünlü filozof Konfüçyus’un da dediği gibi işinizi sevmeniz gününüzü bir mahkûm gibi zorunluluklar çerçevesinde değil, zevkle ve başarılarla geçirmenizi sağlar. İş yaşamınızda mutlu olmanız, eve stres ve olumsuzluk götürmemeniz anlamına da gelmektedir. İşinizi sevmiyorsanız ona olan bakış açınızı değiştirerek hayatınızın değişimine izin vermenizi tavsiye ederiz.

PLAN YAPIN

Hem işinizde hem de sosyal yaşantınızda planlar yapın ve planlarınıza sadık kalmaya çalışın. Kâğıda dökeceğiniz planlar sayesinde hangi işinizin öncelikli olarak bitirilmesi gerektiğini belirleyebilir, önem sırasına göre giderek sıkışmadan işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Böylece hem işinize ayıracak zaman hem de sevdikleriniz ve ailenize ayıracak yeterli zamanı yaratabilirsiniz.

ZİHNİNİZİ BOŞALTIN

Anı yaşayın. O an neredeyseniz oranın planları ve yapılacak işleri ile ilgilenin. Evinizden içeri girerken işlerinizi kapının dışında bırakmayı unutmayın. Aynı zamanda iş yerine giderken de evdeki sorunları evde bırakarak yola çıkın. Bunun için kendinize hiçbir şey yapmadan derin nefesler aldığınız ve rahatladığınız birkaç dakika ayırabilirsiniz. Deneyin, ne kadar faydalı olduğunu siz de göreceksiniz 😉    

ODAKLANIN

Hangi işi yapıyorsanız konsantrasyonunuzu bozmadan, işi bitirmek için odaklanın. Telefon, televizyon vs. gibi diğer teknolojik aletlerin odaklanmanıza engel olabileceğini unutmayın. Sosyal yaşantınızda insanlara ve kendinize zaman ayırmaya odaklanırken, iş hayatınızda sonuca odaklanmayı deneyin. Dikkat dağıtıcı diğer unsurlardan uzak durmak ve kaliteli zaman yönetimi ile odaklanarak başarılı olmanın elinizde olduğunu unutmayın.

KALİTELİ ZAMAN GEÇİRİN

Aklınızın bir ucunda devamlı olarak çocuklarınız yer alabilir. Ev hayatında çocuklar ile uzun ve verimsiz saatler geçirmek yerine kaliteli zaman geçirmeye çalışın. Sağlıklı ve kaliteli zaman geçirerek onlarla kurduğunuz bağı güçlendirirken, iş yerinizde zihninizi meşgul eden problemler olmadan daha rahat ve keyifli çalışabilirsiniz.

İş ve ev hayatınızda denge sağlamanın yaşam kalitenizi ve verimliliğinizi arttıracağını unutmayın.

Bol şans 😉

 

Birlikte yapacak çok işimiz var!