OFİSTE TASARRUF İÇİN 5 ALTIN KURAL | Saygılı Rulman
Foto

OFİSTE TASARRUF İÇİN 5 ALTIN KURAL

Günün büyük bir bölümünü ofiste çalışarak geçiriyoruz. Bazen pencereden bakıp doğa ile buluşacak kadar bile zaman bulamıyoruz. Ekran başında geçirdiğimiz saatler bizi doğadan daha da koparıyor. Doğadan koptukça tüketim oranımız artıyor. Kağıt, plastik gibi geri dönüşümü olan ama harcarken durup iki kere düşünmemiz gereken malzemeleri bilinçsizce tüketiyoruz. Bu tüketime dur demenin zamanı geldi.

Ofis ortamında alışkanlıklarımızı değiştirerek tüketimde fark yaratıp geri dönüşüme katkı sağlamak elimizde. Deneyimlerinizi çalışma arkadaşlarınızla paylaşarak onların da çevreye katkı sağlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Çevre ve geri dönüşüm bilinci ile ilgili dikkat edeceğiniz önemli başlıkları sizin için derledik.

Ofiste Geri Dönüşüm Kutuları Kullanın

Tüketmenin bu kadar kolay olduğu günümüzde ofislerin ortak alanlarına konulacak atık toplama kutuları ile geri dönüşüm bilincini sağlamak mümkün. Çöplerimizi Kağıt – Plastik – Cam­ - Pil ve Diğer olarak ayrıştırmak geri dönüşümün ilk kuralı.  Bu kutuların nasıl kullanılacağına dair personelin eğitimi de ihmal edilmemeli. Atık ayrıştırmayı alışkanlık haline getirmek doğanın korunması için atılan büyük bir adım olacaktır.

Kağıt Tüketimini Azaltın

1 hektar alan içinde iğne yapraklı ağaçlar yılda 30 ton, geniş yapraklı ağaçlar ise 16 ton oksijen üretebilir. Her kağıt kullanımında dünyamızın oksijen kaynaklarını da tükettiğimizin farkına varmalıyız. Dijitalleşen dünyamızda mümkün olduğunca az yazıcı kullanarak ofiste kağıt tüketiminin önüne geçebiliriz. Yazıcıdan çıktı almamız gerekirse kağıdı olabildiğince tasarruflu kullanarak arkası önü dolacak şekilde kullanabilirsiniz. Kullandığımız kağıtları geri dönüşüm kutularına atmadan önce ön ve arka yüzeyinin tamamının kullanılmış olmasına dikkat edin 😉

Işıkları Söndürün, Bilgisayarlarınızı Kapatın

Günümüzün en önemli konuları arasında doğal kaynakların verimli kullanılması yer alıyor. Enerji üretimini kontrollü kullanmanın yolu ise elektrik tüketimini kontrol atlına almaktan geçiyor. Özellikle ofis hayatımızda kullanmadığımız ışıkları kapatmak enerji tasarrufu sağlayacaktır. Mümkün olduğunca çok güneş ışığından faydalanmayı unutmayın 😉 Bekleme konumundaki cihazlar da elektrik tüketiyor. Toplantıya girecekseniz bilgisayarınızı uyku moduna alabilirsiniz. Ofisten çıkıyorsanız mutlaka bilgisayarınızı kapatın. Kapatılan bir bilgisayar, bekleyen bilgisayardan %65 daha az enerji harcar.

Suyu Boşa Kullanmayın

Ofislerde belki de kağıtlardan çok harcadığımız bir şey de sudur. Normal muslukları Elektronik sensörlü musluklar ile değiştirerek su tüketimini kontrol altına alabilirsiniz. Eğer iş yerinizde elektronik sensörlü musluk yok ise su tasarrufunu kendiniz sağlamalısınız. Suyu boşa akıtmamak için ihtiyacınızı karşılayacak ölçüde suyu kullanmaya dikkat edin.

İklime Uygun Kıyafetler Seçin

Ofis enerji tüketiminin en fazla olduğu bölüm iklimlendirmedir. Ofis sıcaklığını kışın 18-20, yazın 24 derecede tutmak uygundur. Böylece ofis içinde tişört giymek yerine kazağınızı giyerken, ısıtma faturaları azalır ve ofislerin karbon ayak izin yadsınamayacak ölçüde düşer. Kışın ısıya dikkat edildiği gibi yazın da klimaları dikkatli kullanmak gerekir. Çalışanlar olarak mevsime uygun kıyafetler tercih ederek çalıştığımız ortamın tasarrufunda katkıda bulunabiliriz.

 

Birlikte yapacak çok işimiz var!