ÖZGEÇMİŞİNİZİ HAZIRLARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR | Saygılı Rulman
Foto

ÖZGEÇMİŞİNİZİ HAZIRLARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR

Özgeçmiş hazırlamak çoğu zaman göz korkutucu bir durum olarak görünür. İnsan kaynaklarının dikkatini çekip rakiplerinizin önüne geçebilmek için endişe duymanız oldukça normaldir. Ancak yapmanız gerekenler konusunda emin olduğunuz takdirde özgeçmiş hazırlamak pek de zor değildir. Doğru stratejileri izleyerek kariyerinizde iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayacak etkili bir özgeçmiş hazırlayabilirsiniz.

“Özgeçmişinizin kısa ve öz olmasına dikkat!”

Yapılan araştırmalara göre özgeçmişiniz ne kadar iyi olursa olsun ilettiğiniz özgeçmiş kağıdınıza ilk bakan kişi yalnızca 25 saniyede karar veriyor. Eğer okunması zor, kötü organize edilmiş bir özgeçmişe sahipseniz ne yazık ki baştan elenebilirsiniz. Çünkü bu tarz belgelerin kısa sürede taranması ve akılda kalması pek mümkün olmayabilir. Mantıksal bir biçim, geniş kenar boşlukları ve net başlıklar kullanmaya özen göstererek ilk 25 saniye içinde özgeçmişinize bakan kişileri yakalayabilirsiniz.

 

“İş tanımlarınız dışında başarılarınızdan da bahsedin”

İnsan kaynakları, özellikle mühendislik gibi teknik alanlarda, problemleri çözebilecek ya da bulundukları şirket içinde ihtiyaçları karşılayabilecek adaylar ararlar. Bu sebeple, önceki deneyimlerinizde benzer sorunları nasıl çözdüğünüzü belirtmeden kendinizi kanıtlamakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Önce bir veya iki üst sıra iş tanımı ekleyip ardından başarılarınızı listeleyin ve her bir nokta için kendinize şu soruyu sorun; burada neyi başardım?

“Özet kısmına yer vermeyi unutmayın”

Kariyer özeti, kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı kısaca gözden geçirmek için tasarlanır. Başlangıçtan itibaren işe alım yöneticisinin dikkatini çekmek ve sizi hatırlatacak iyi bir izlenim yaratmak için kısa zamanınız olduğunu unutmayın. Bunun için ilk olarak insan kaynaklarının dikkatini çekecek bir özet geliştirmeye çalışın ve neden sizi seçmeleri gerektiğinden kısaca bahsedin.

“Gerçekçi olun.”

En yaygın özgeçmiş hatalarından biri de çok fazla genel iddiada bulunmak ve öne çıkmak adına çok fazla endüstri jargonunu kullanmaktır. Özgeçmiş, adayın deneyimlerini, kendini nasıl geliştirdiğini, yeteneklerini ve güçlü yanlarını ön plana çıkardığı belgedir. Özgeçmişinize geçmiş başarılarınızın kapsamlı bir resmini sunan ve öne çıkarmak istediğiniz başarıları dâhil etmekten çekinmeyin. Ama unutmayın ki en önemlisi paylaştığınız bilgilerin gerçekçi olmasına dikkat etmenizdir. Deneyim kazanmadığınız, kendinizi geliştirmediğiniz hiçbir alan ile ilgili büyük iddialarda bulunmayın. Özgeçmişinizde gerçek potansiyel ve yeteneklerinize yer verin.

“İletişim ağınızı hafife almayın.”

Referans özgeçmişinizde bulunması gereken önemli kısımlardan biridir. Kişisel iş bağlantıları, çalıştığınız veya sizin için çalışan kişiler, son beş yıl içinde ele aldığınız satış temsilcileri örnek olarak sıralanabilir. Böylece elinizdeki etkili özgeçmişinizle, istediğiniz pozisyonu elde etme ihtimalinizi büyük ölçüde artırabilirsiniz. Çünkü sizi hiç tanımayan bir yetkilinin sizinle ilgili güçlü bir referanstan alacağı bilgiler işe alım kararlarını etkileyecektir.

Birlikte yapacak çok işimiz var!