STAJYERLER İÇİN İŞ ÖĞRENME KLAVUZU | Saygılı Rulman
Foto

STAJYERLER İÇİN İŞ ÖĞRENME KLAVUZU

Stajyerlik sadece üniversiteden mezun olabilmek için geçirilen bir süreç değil, aynı zamanda yeteneklerini geliştirmek, özgeçmişini zenginleştirmek, profesyonellerle iletişim ağı kurmak ve tam zamanlı bir pozisyona sahip olma şansını arttırmak için büyük bir fırsattır. Bu fırsatı bir profesyonel olarak değerlendirmek ve rakiplerinizden sıyrılmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Peki staj yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler neler?

Şirket Hakkında Araştırma Yapın

Her ne kadar mülakat öncesi şirket hakkında bilgi toplasanız da başlangıç tarihinden önceki gece, hafızanızı yenilemeniz ve şirketin tarihi ve kültürü hakkında daha fazla araştırma yapmanız, staja başladığınız gün kendinize olan güveninizi arttıracak, etrafınızdaki kişilere daha bilgili bir görünüm sergilemenizi sağlayacaktır.

Zaman Yönetiminde Uzmanlaşın

Son birkaç yıl öncesine kadar stajyerlik fotokopi çekimi ile kısıtlanmış olsa da son zamanlarda bu süreç oldukça değişti. Artık şirketler stajyerlerine belirli bir süre zarfında tamamlamaları gereken projeler veriyor. Bu yüzden organize olmak ve gereksiz işler üzerinde çok fazla durmamak için dikkatli olmanız önemlidir.

Soru Sormaktan Çekinmeyin

Staj süresince soru sorup konfor alanınızdan çıkmaktan korkmayın. Anlamadığınız her konuda çekinmeden sorularınızı yöneltin. Bu şekilde çalıştığınız iş ve şirkete karşı gerçek bir ilgiye sahip olduğunuz anlaşılacaktır.

Öğrenmeye Açık Olun

Sadece bildiğiniz şeyler üzerine yoğunlaşmak yerine daha önce hiç yapmadığınız şeyleri deneyin. Aynı zamanda bilmediğiniz becerilerinizi öğrenmek ve geliştirmek için iş arkadaşlarınızdan veya staj sorumlularınızdan yardım isteyin. Bu beceriler, profesyonel portföyünüzü gelecekteki işverenlere daha çekici hale getirecek şekilde zenginleştirecektir.

Geri Bildirim Talep Edin

Bir stajyer olarak staj sürecinizin sonuna kadar geri bildirim alamayabilirsiniz. Bu sebeple düzenli olarak geri bildirim istemeniz oldukça önemlidir. Bu işvereninize inisiyatif aldığınızı ve başarılı olmak için gerekli değişiklikleri yapmaya istekli olduğunuzu gösterir.

İletişim Ağınızı Geliştirin

Staj süresi boyunca mümkün olduğunca çok kaliteli ilişkiler kurma fırsatını yakalayın. Bu sayede meslektaşlarınız sizi ve becerilerinizi bilir, stajınızı tam zamanlı bir iş haline getirme zamanı geldiğinde daha fazla destek verir.

Birlikte yapacak çok işimiz var!