SAYGILI RULMAN TEKNOLOJİK HAMLELERLE BÜYÜYOR | Saygılı Rulman

SAYGILI RULMAN TEKNOLOJİK HAMLELERLE BÜYÜYOR

Endüstri 4.0 teknolojileri insanlar ve makinelerin eş zamanlı olarak iletişime geçerek iş birliği içinde çalışmalarına olanak tanıyor.  Bu noktada Saygılı Rulman da teknolojik alanda yaptığı yatırımlarla sürece entegre oluyor. Sanayileşmenin arttığı bir ülkede rulman sektörünün de doğru oranda büyüyeceğini belirten Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı,  “ Kalite ve kesintisiz üretimi mümkün kılan dijitalleşmede epey yol kat ettik. Türk sanayisinin çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz.” diyor.

Türkiye rulman pazarında Saygılı Rulmanın yeri nedir?

Günümüzde Türkiye'deki rulman pazarı hacmi 3.5 milyar liranın üzerinde bir büyüklüğe sahip. 30 yılı aşkın süredir rulman pazarında varlığını hissettiren firmamız da Türkiye'deki bu pazar içerisinde yer alan rulman tedarik sağlayıcıların arasında ilk beş firmadan biri olma özelliğini taşıyor. Ana faaliyet konumuz olan rulman ve güç aktarım ürünleri alanında hızlı ve doğru tedarik sağlamanın yanı sıra, müşterilerimize ihtiyaçları olan teknik destek ve mühendislik hizmetleri de sunuyoruz. 10.000 metrekarelik kapalı alanda 15.000 palet kapasiteli bir tesiste, genç yeteneklerle ve dinamik kadromuzla rulman sektörüne hizmet veriyor ve büyüme hedeflerimizi de daima canlı tutuyoruz. Maden, enerji, makine, inşaat ve demir çelik sektörleri gibi pek çok farklı alanda hizmet sunuyoruz. Ürün yelpazemizde rulmanlar, yataklı rulmanlar, rulman yatakları; güç aktarım ürünlerinde zincir, dişli, kayış, kasnak, konik burç, kaplin. povverlock gibi ürünler yer alırken, montaj-demontaj ekipmanları da bulunuyor. Japon menşeli NACHİ markasının Türkiye resmi distribütörlüğünü yürütüyoruz.

ETERNO Plus, ETERNO, RUBENA, TRELLEBORG, DODGE-BALDOR gibi diğer markalarımız, çeşitliliği yüksek ürün gamımız, geniş stok alanımız, ihtiyaç analizine dayanan ürün tedariği anlayışımız ve 30 yılı aşkın rulman sektörü deneyimimiz ile sektöre artı değer katmak için her gün daha çok çalışıyoruz.Ürün tedariğinin yanında uzman mühendis kadromuz ile satış sonrası desteğe oldukça önem veriyor, teknik destek konusunda pazarda söz sahibi olmak için çalışıyoruz.

MARKALARI İHTİYAÇTAN DOĞDU

Distribütörlük yaptığınız markalarla Türkiye ve Ortadoğu pazarında terzi usulü çalışma yapıyorsunuz. Bu sayede müşteriye nasıl bir değer katıyorsunuz? Sonuçlarını değerlendirebilir misiniz?

Dünyanın sayılı markalarından olan Japon menşeli NACHİ rulmanlarının Türkiye resmi distribütörlüğünü yürütmekteyiz ve aynı zamanda markayı Türki Cumhuriyetler. Ortadoğu ve Balkanlarda da temsil etmekteyiz. Sektörün ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunacak ürünü tedarik etme hedefimiz sonucu ETERNO Plus, ETERNO Rulman, ETERNO Güç Aktarım Ürünleri markalanınız doğdu. Patent ve mühendislik çalışmaları bize ait olan ETERNO markamız bize ihtiyaç analizleri yaparak taleplere en uygun ürünü tedarik etme imkânı tanıdı. Bir terzi misali, müşterilerimizin ihtiyacına ve talebine en uygun ürünü tedarik ediyor, mühendislik hizmetlerimiz ve teknik desteğimiz ile de tam entegrasyon sağlıyoruz. Ayrıca RUBENA V kayışlarının Türkiye resmi distribütörlüğünü yürütüyor ve ABB firmasının bünyesindeki DODGE-BALDOR markasının tedariğini sağlıyoruz. 

Kritik uygulamalardaki sızdırmazlığı, sönümlemeyi ve korumayı sağlayan, mühendislik ve polimer çözümleri sunan İsveç menşeli TRELLEBORG firmasının da distribütörlüğünü yürütüyoruz. Tüm markalarımız, geniş stok kapasitemiz, her sektörün ihtiyacına cevap verecek ürün tedarik ağımız ile farklı sektörlere hizmet veriyoruz. Her sektörün ihtiyaç ve taleplerini tespit edip, yıllara dayanan birikim ve tecrübemiz ile harmanlayarak sektörlere özel çözümler üretiyoruz. Böylece müşterinin istek ve beklentilerine doğru ve kesintisiz cevabı vererek iş süreçlerinde başarıyı yakalamanın kapılarını aralıyoruz.

İHTİYAÇ ANALİZİYLE ÜRÜN TEDARİĞİNİN UZMANI

Hassasiyet rulmanın doğasında var. Bunun için de yüksek teknoloji gerekiyor. Dijitalleşme, Endüstri 4.0; sektörünüzü ve Saygılı Rulman' ı nasıl dönüştürüyor?

Endüstri 4.0'ın çağımızın devrimi olarak nitelendirilmesinin en büyük sebebi; getirdiği teknolojiler ile üretimde ve ürünlerde yaşanan dönüşümdür. Kendi kendini yönetebilen süreçlere, makinalar arası iletişime olanak veren Endüstri 4.0 teknolojileri bilgisayarlaşmanın en üst düzeyde olduğu ve sanayideki tüm süreçlerin ileri teknoloji ile donatıldığı küresel boyutta bir etki meydana getiriyor. Rulman pazarı kullanım itibari ile hata payının en aza indirgendiği ürünü üretebilen, yani en hassas üretimi ortaya koyan markanın fark oluşturduğu bir alan. Rulman hassas bir ürün ve bu açıdan baktığımızda. Endüstri 4.0 teknolojilerinin getirdiği yenilikler sonucunda insana dayalı hataların indirgenme düzeyi ile rulman ömrünün artışı ve üretim verimliliğine katkısı doğru orantılı. Rulman üreticisi firmalar, üretim süreçlerini analiz ederek otomasyona yönelik doğru makine ve üretim robotlarının tasarımını yapmaktalar. Distribütörü olduğumuz NACHİ firması üretim otomasyonunu sağladığı robotları da kendisi üretmektedir. Rulman sektörü açısından dijitalleşme, üretim hassasiyetlerini artırırken aynı zamanda maliyetlerin azalmasına da katkı sağlıyor. Böylece kaliteli ve kesintisiz üretim mümkün kılınmış oluyor. Ayrıca Endüstri 4.0 teknolojileri insanlar ve makinelerin eş zamanlı olarak iletişime geçerek işbirliği içinde çalışmalarına olanak tanıyor. Bu noktada biz de Saygılı Rulman olarak teknolojik alanda yaptığımız yatırımlar ile kurduğumuz B2B sistemi sonucunda bu süreçlere entegre olmaya başladık. İş ortaklarımızın ürün, stok, fiyat, sevkiyat gibi sipariş aşamalarını tek bir ekranda görmelerini sağlayan B2B sistemimiz ile internet sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha az zaman ve enerji harcayarak gidermelerine imkân sağlıyoruz. Bu sistem ayrıca iş ortaklarımıza yurtdışı üretim süreçleri de dâhil olmak üzere tedarik zincirinin tüm adımlarına hâkim olmalarını sağlayacak bir platform sunuyor.

TÜRK SANAYİSİNE ARTI DEĞER

32 yıllık bir firma olan Saygılı Rulmanın önümüzdeki yıllara ilişkin hedefleri nelerdir?

Her geçen yıl sanayimiz, güçleniyor, sanayi büyüme endeksimiz her yıl yüzde 5 ve üzerinde büyüme performansı gösteriyor. Sanayileşmenin artarak devam ettiği bir ülkede rulman sektörünün de doğru orantıda büyüyeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl için hedefimiz, daha yüksek ciroları yakalayabildiğimiz, tedarik zincirimiz ve hizmetlerimizin daha geniş bir portföye ulaştığı bir süreci yaşıyor olmak ve Türk sanayisinin mimarı sektöründeki çözüm ortağı olmaya devam etmektir.

Uzun vade hedeflerimiz ise küresel vizyon ve bakış açısı ile endüstri 4.0 teknolojilerini ülke ve insan menfaatine en uygun hale getirerek bu sürece entegre olmak; Rulman alanında gerçekleştireceğimiz öncü faaliyetler ile hem sektöre hem de ülkemiz sanayisine artı değer kazandırmaktır. Saygılı Rulman olarak diğer bir hedefimiz ülkemiz ve İzmir'e Japon yatırımcısını kazandırarak üretim gerçekleştirmektir.

MÜSİAD EXPO'ya daha önce katıldınız mı? Fuardan neler bekliyorsunuz?

MÜSİAD birbirinden çok farklı sektörleri ve iş insanlarını bir araya getiren değerli bir kuruluş. MÜSIAD'ın bu özelliği katıldığı va da düzenlediği her organizasyona yansıyor. Bu sene 17.si gerçekleşecek olan MÜSİAD EXPO Fuarına 2. kez katılım göstereceğiz. Sanayi ve iş dünyasını bir araya getirecek önemli bir etkinlik olacağını düşünüyoruz. Birçok yerli yabancı firma ve iş insanının katılacağı fuarda Saygılı Rulman olarak 4. Holde NACHİ markamız ile birlikte yer alıyoruz. Güzel olan ise birbirinden bu kadar farklı ve renkli toplulukların MÜSİAD gibi güvenli, güçlü ve itibarı yüksek bir kuruluşun çatısı altında toplanması olacak. Temennimiz katılımcıların etkileşiminin yüksek olacağı, ülkemiz ekonomisi ve sanayisi için anı değer üretecek değerli iş birliklerinin gerçekleşeceği bir fuar olması.

Kaynak; Derin Ekonomi Dergisi Kasım sayısı MÜSİAD Özel Eki

Birlikte yapacak çok işimiz var!