×
2 dk okuma
Paylaş

Şirketlerin ve yöneticilerin en büyük isteklerinden biri çalışanların aidiyetiyle birlikte gelişimlerinin de ilerlediğini görmektir. Bu kapsamda şirketler işe alımlarda; kendini geliştirme odaklı, problem çözebilme yetisine sahip ve iyi ilişkilere kurabilecek kişiler istihdam etmeyi amaçlamaktadır. Bunun aksi yönde bir davranış geliştirildiğinde, olumsuz etki oluşturabilecek bir çalışan diğer tüm çalışanları da olumsuz etkileyebileceği gibi iş sürecinde de aksamalar meydana gelebilmektedir.

Tam bu noktada aksamaların meydana gelmemesi için şirketlerin ve yöneticilerin, çalışanların gelişimini desteklemek için uygulaması gereken adımlar bulunmaktadır. Saygılı Rulman olarak bu ayki blog yazımızda sizler için bu adımları sıraladık.

Etkili İletişim Kurma

Doğru ve etkili bir iletişim kurmak kişisel hayat da olduğu gibi iş hayatının da en temel taşlarından biri. Ekiplerden nasıl maksimum verim alınabileceğini düşünmeden önce çalışanları profesyonel düzeyde tanımak gerekmektedir. En iyi hangi şartlar altında çalıştıkları, hangi etkenlere motive oldukları, hangi olumsuzluklardan etkilendikleri ve en önemlisi nasıl bir yönetilme tercih ettiklerini öğrenmek son derece önemlidir. Tüm bunlar için de çalışanlar ile içten ama profesyonel bir ilişki kurmak gerekmektedir.

Suistimal Etmekten Kaçınmak ve Yardım Etmek

İş tanımındaki görevleri doğru ve etkili yana çalışanlara, daha zor ve ekstra görevin yüklenmesi doğru bir hamle olmamaktadır. Bu durum çalışanlarda işe karşı isteksizlik ve mutsuzluk meydana gelmesine sebep olacaktır. Bunun aksine, nazaran daha zor bir iş aktarıldığında yöneticilerin çalışanlarına destek olabileceğini söylemeleri daha etkili olacaktır.

Düzenli Geribildirim, Akıl Hocalığı

Yapıcı ve geliştirici geribildirim vermek, çalışanların uzun vadede gelişmelerine olanak sağlayacaktır. Bununla birlikte; eğitim hayatından, iş hayatına kadar hemen hemen herkesin ihtiyaç duyduğu akıl hocalığını çalışanların gelişiminde son derece önemlidir.

İyi Performansın Ödüllendirilmesi

Bir şirket için yapılabilecek en olumsuz davranışlardan biri başarıyı ödüllendirmemek, göz ardı etmek olacaktır. Çalışanların başarılı performanslarının takdir edilmesi ve ödüllendirilmesi hem şirkete karşı aidiyet duygusunu pekiştirecek hem de iş hayatındaki gelişimine olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Bizler Saygılı Rulman olarak, şirket içerisinde çalışanlarımızın isteklerine dikkat ederek bir yapılanma sahiplenirken, çeşitli etkinlikler ve seminerler ile sürekli gelişimi desteklemekteyiz. Çünkü bizler başarının arkasındaki en büyük sırrın aidiyet olduğunun bilincinde olarak hareket ediyoruz. Diğer Yazılar

ÇALIŞANLARIN GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK İÇİN ŞİRKETLERİN YAPMASI GEREKENLER
ÇALIŞANLARIN GELİŞİMİNİ DESTEKLEMEK İÇİN ŞİRKETLERİN YAPMASI GEREKENLER

Şirketlerin ve yöneticilerin en büyük isteklerinden biri çalışanların aidiyetiyle birlikte gelişimlerinin de ilerlediğini görmektir. Bu kapsamda şirketler işe alımlarda; ken...

Devamı
VERİMLİ BİR İŞ HAYATI ELDE ETMEK İÇİN ÖNERİLER
VERİMLİ BİR İŞ HAYATI ELDE ETMEK İÇİN ÖNERİLER

  Gün içerisinde oldukça yoğun bir çalışma temposuna rağmen hedeflenen işler tamamlanamıyorsa, geçirilen zamanın verimli kullanılmadığını söyleyebiliriz. ...

Devamı
İŞ DÜNYASINDA BAŞARININ ANAHTARI: DOĞRU VE YAPICI İLETİŞİM
İŞ DÜNYASINDA BAŞARININ ANAHTARI: DOĞRU VE YAPICI İLETİŞİM

İletişim kurma yetisi insanlık tarihi boyunca keşfedilmiş en önemli olaydır. İlerlemenin ve üretimin itici motoru her zaman insanlar arası ilişkiler olmuştur.  İnsanlık geliştikç...

Devamı