ANNELERİN ÇALIŞMA HAYATINDA KARŞILAŞTIKLARI ZORLUKLAR | Saygılı Rulman
Foto

ANNELERİN ÇALIŞMA HAYATINDA KARŞILAŞTIKLARI ZORLUKLAR

Özellikle kadınların bildiği üzere konu kariyer olduğu zaman çocuk sahibi olmak hayatınızda büyük bir değişim yaratır. İş ve ev hayatını bir arada götürmek büyük bir özveri ve planlama gerektirir. Ofise gitmeden önce içilen bir fincan kahve ile gazetenin keyfi bir süreliğine geride kalırken bir ebeveyn olarak yeni rollerinizin farkına varmanız gerekir. Çalışan annelerin iş hayatında karşılaştıkları zorluklar ve bu zorluklarla başa çıkmanın yollarını yazımızda bulabilirsiniz.

İş Hayatına Uyumda Zorluk

Özellikle doğum izninden sonra çoğu anne iş hayatına uyumda çeşitli zorluklar çeker. İş verenler için bu durum kariyerine birkaç yıl ara vermiş anneleri işe alırken başta teknoloji alanında olmak üzere büyük bir endişe kaynağıdır. Eğer çalıştığınız sektörde kullanılan belirli bir teknoloji var ise iş yerine döndüğünüzde geri kalmamak için önceden online eğitimler ile kendinizi geliştirerek güncel kalmaya çalışabilirsiniz. Eğitimleri kariyerinizde devam eden bir yatırım olarak görebilir ve özgeçmişinize tamamladığınız dersleri ve modülleri ekleyebilirsiniz.

 

Kariyere Geri Dönüş

Çoğu çalışan kadın anne olduğunda yeni bir kariyer kurmak gibi bir değişimden geçer. İş yerinize geri dönerken yaptığınız pek çok plan düşündüğünüz gibi ilerlemeyebilir. İş ve aile yaşamını dengeye almak yoğun bir çaba gerektirebilir. Çalışma arzunuz ile işinizde yapmanız gereken işleri yapıp, sorumluluklarınızı doğum öncesinde olduğu gibi yerine getiriyorsanız motivasyonunuzu yüksek tutup odaklanarak alışma sürecinizi kolaylıkla aşabilirsiniz.

 

Kişisel Bakımın Özgüvene Katkısı

İş hayatı ve annelik derken kişisel bakımınıza zaman ayıramamanız kaçınılmaz bir gerçektir. Bu ofis ortamında bakımsız görünmenize sebep olacaktır. Ancak şu unutulmamalıdır ki kendinize iyi bakmadığınız sürece verimli olmanız mümkün değildir. Öte yandan uzun vadede, öz bakımdan fedakârlık sürdürülebilir değildir. Kendinize sık sık zaman ayırmaya çalışarak kariyerinizde özgüven eksikliğine engel olabilirsiniz.

 

Tekrar Çalışmaktan Endişe Duyma

Anne olduktan sonra tekrar tam zamanlı çalışmaktan suçluluk duymak pek çok kadının ortak duygusudur. Ne yazık ki çoğu kadın hala kendi hayatlarından vazgeçerek çocuklarına daha iyi bir gelecek sunacaklarını düşünebilir. Ancak bu düşüncenin aksine kadınlar hem kariyerlerini hem de anneliği bir arada başarılı bir şekilde yürütebilir. Çalışan bir anneye sahip olmanın çocuklar üzerinde olumsuz bir etki oluşturmadığı kanıtlanmış bir gerçektir. Dahası özgüvenli, kendi ayakları üzerinde duran, çalışkan bir anne olarak çocuklarınıza iyi bir gelecek sunmanın yanında iyi bir örnek olacağınızı da unutmamanız gerekmektedir.

Birlikte yapacak çok işimiz var!