Denizde Temizlik Var | Saygılı Rulman
Foto

Denizde Temizlik Var

Her gün çeşitli sebepler için kullandığımız plastik şişelerin doğada ortalama 400 yıl kaybolmadığını biliyor muydunuz? Dünyada her yıl ortalama 8 ile 10 ton arası plastik denizlerimize karışıyor ve 450 milyar metreküp arıtılmamış ya da kısmen arıtılmış çöp ile endüstriyel ve tarımsal atık denize bırakılıyor. Akdeniz’in açık sularını, deniz tabanını ve kıyılarını kirleten atıkların ise %95’ni plastik atıklar oluşturuyor. Büyük plastik parçalar, deniz kaplumbağaları gibi tehdit altındaki türler de dahil olmak üzere deniz canlılarının yaralanmasına, boğulmasına ve çoğu zaman ölümüne neden oluyor. Üstelik bu plastikler sadece denizdeki canlıların ölümüne değil, besin zinciri ile toplumdaki kanser vakalarının artmasına da sebep oluyor.

2011 yılında yapılan bir çalışmaya göre Pasifik Okyanusu’ndaki balıklar her sene ortalama 12-24 bin ton arası plastik tüketiyor. Bir diğer araştırmada ise deniz kuşlarının %96’sının midesinde plastik ürünlere rastlanıyor. Araştırma verileri, eğer önlem alınmazsa 2050 yılından itibaren denizlerde bulunan plastik atık miktarının balıklar ve deniz canlılarının sayısını geçeceğini söylüyor.

Yaz aylarında kıyı bölgelerinde daha çok artış gösteren kirlenme sebebiyle ne yazık ki denizlerin çöp, yağ ve kimyasal gibi pek çok madde ile kirletilmiş olduğunu görüyoruz. Son on yılda sularımız ciddi bir kirlilik ile karşı karşıya kalmış durumda. Aynı oranda her ne kadar çevre kirliliğine olan farkındalık artmış olsa da bu durumu minimum seviyelere düşürmek için daha yapılacak pek çok şey olduğunu ve herkesin az da olsa bu sürece kişisel olarak bir katkıda bulunabileceğini düşündük. Bu sebeple biz de çocuklarımıza ve gelecek nesillere temiz denizler bırakabilmek için Saygılı Rulman olarak “Denizde Temizlik Var” sloganıyla yola çıktık. Yaz tatilinde, gittiğimiz bölgelerdeki denizlerimizi ve kıyılarımızı temizlemek için farkındalık oluşturmaya çalıştık. Takipçilerimiz tarafından bize ulaştırılan deniz temizleme fotoğraflarına da “Denizde Temizlik Var” sloganıyla “Sizden Gelenler” kategorisi altında sosyal medya hesaplarımızda yer verdik.

Eğer sizler de Denizde Temizlik Var projesine katkıda bulunmak isterseniz; yaz mevsiminin son günlerinde tatile gittiğinizde denizde ve kıyıda gördüğünüz plastik, kâğıt, cam vb. atıkları etraftan toplayarak yaşadığınız bölgenin temizliğine katkı sağlayabilir, Eylül ayı boyunca bizimle fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz. Böylece biz de sizlerin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarımızda paylaşarak katkınızı görünür kılabiliriz. Saygılı Rulman ailesi olarak bu sosyal sorumluluk projesine hepimiz katılıp sahip olduğumuz çevre bilinci ile sosyal medyada pek çok kişiye ulaşarak farkındalık oluşturabiliriz.

Desteğiniz ve doğaya olan saygınızdan ötürü şimdiden teşekkür ederiz…

Birlikte yapacak çok işimiz var!