İKLİMLERİN ÇALIŞMA PERFORMANSINA ETKİLERİ | Saygılı Rulman
Foto

İKLİMLERİN ÇALIŞMA PERFORMANSINA ETKİLERİ

İşyerinde çalışan verimliliği, başarılı bir işletmenin temel bileşenlerinden biridir ve genellikle bireylerin iş ahlakı sonucunda değişiklik göstermektedir. Genel olarak bakıldığında etkili iş ahlakına bağlı bireyler, diğer çalışanlara göre daha üretkendir. Bununla birlikte insan doğası nedeniyle iş performansını etkileyen diğer pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden biri de şüphesiz hava değişimleridir. Her çalışanın üretkenlik seviyesini çeşitli hava senaryoları ile belirlemek imkânsız olsa da hava değişimleri insanlarda farklı ruh hallerine neden olmaktadır.

Yağmurlu Günler

Yağmurlu bir gün kasvetli bir gündür. Çalışanların ruh halleri genellikle onları neşelendirecek güneş ışığı olmadığından daha düşük olacaktır. Çalışanlar kendilerini bir an önce eve atmaya odaklı oldukları için dikkat dağınıklığı ve uyku hali yaşayabilirler. Ancak, yağmurun her zaman aynı etkiye sahip olduğu da söylenemez. Daha proaktif bir kişiliğe ve iş ahlakına sahip bazı ekip üyeleri, yağmurlu bir günde yüksek verimlilik sergileyebilir.

Pencereden dışarı bakıp yağmur ve bulutları gören bir kişi ofiste kapalı kalmayı tercih ederek dış mekân aktivitelerinin cazibesinden rahatsız olmadan daha verimli çalışabilir. Durum ne olursa olsun ekip üyelerinizin yağmurlu günlerden ağırlıklı olarak olumsuz etkilendiğini tespit ederseniz onları neşelendirecek bir şeyler bulmanız gerekebilir. Örneğin ofisteki herkese sıcacık kahvenin yanında ikramlar sunmak gibi basit bir şey ekibin verimliliğini arttıracaktır.

Güneşli Günler

Güneşli ve bunaltmayacak derecedeki sıcak hava koşulları çalışanlar için çoğu zaman harika bir atmosfer oluşturur.  Ancak soğuk havalarda olduğu gibi sıcak havalarda da insanlar ikiye ayrılmaktadır. Isıyı sevenler işten sonra ne yapacaklarını düşünerek işlerine odaklanmakta güçlük çekebilirken gölgeyi tercih eden çalışanlar ağır bir ruh hali içinde çalışmaya başlayarak serin ve klimalı bir ortamda mümkün olduğunca uzun süre kalmak isteyeceklerdir. Böyle günlerde her iki tarafı da mutlu etmek adına happy hour adı altında işe kısa bir süre ara verilerek dondurma ziyafeti verilebilir.

Soğuk Günler

Soğuk havalarda bireyler daha hızlı hareket etmeye meyillidir. Ancak sıcaklığın belli bir derecenin altına düşmesi verimlilik konusunda ters bir etkiye neden olabilir. Bu gibi durumlarda ofis sıcaklığı doğru ayarlanmalıdır. Çoğu şirket için ideal sıcaklığın 22 derece olduğu söylenebilir. Öte yandan soğuk kış günlerinde verimliliği etkileyen tek şey havanın derecesi değildir. Kış aylarında günlerin kısalması ile birlikte çoğu çalışan güneş henüz doğmadan işe giderken mesai saatlerinin bitimi ile güneş ışığından alacakları verim de biter. Gün ışığıyla yeteri kadar vakit geçiremeyen bireyler için sıcaklar sürprizler yapılabilir. İşlere küçük bir mola vererek yapılacak salep ikramı tüm çalışanların içini ısıtabilir.

 

 

 

 

Birlikte yapacak çok işimiz var!