İŞ HAYATINDAN SAĞLIKLI BESLENMENİ KOLAYLAŞTIRACAK YÖNTEMLER | Saygılı Rulman
Foto

İŞ HAYATINDAN SAĞLIKLI BESLENMENİ KOLAYLAŞTIRACAK YÖNTEMLER

Gün içinde vaktinizin büyük bir kısmını ofiste çalışarak geçiriyorsanız sağlıklı beslenmek ve kilo kontrolü sağlamak zor gelebilir. Çalışırken sağlıklı beslenmenizi kolaylaştıracak dört tavsiyemize göz atabilirsiniz.

Yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun
Bir kutu süt, bir avuç badem ya da bir adet muz… Ana öğünleriniz arası uzun çalışma saatlerinde kurtarıcınız olabilir. Acıktığınızda işinize odaklanmak zorlaşır, motivasyonunuz düşer. Yanınızda daima basit atıştırmalıklar bulundurmaya çalışın. Böylece acıktığınızı hissettiğinizde kolayca açlığınızı bastırabilir ve işinize devam edebilirsiniz. Kuruyemişler, kabuklu meyveler, şeker içermeyen müsli barlar veya protein barlar bu konuda size yardımcı olacaktır.

Su İçmeyi Aksatmayın
Ofiste çalışırken çok yüksek miktarda kahve, çay vb. diüretik içecekler içiyor olabilirsiniz. Diüretik içecekler, vücudunuzdan su atımını artıracağı için vücudunuzun dehidrate olmasına sebep olabilir. Masanızda sürekli bir şişe su bulundurun. Günlük 1.5 -2 lt sıvı tüketmeye özen gösterin. Su içmeyi unutuyorsanız; çay, kahve vb. içecekler içtikten sonra bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmeyi deneyin.

Ana öğünlerinizde dengeli beslenmeye özen gösterin
Ana öğünlerinizde çok yağlı yemekler tercih etmeyin. Yağlı yemeklerin sindirimi daha zor olduğu için yemekten sonra yorgunluk ve uyku haline neden olabilir. Öğle yemeklerinde kompleks karbonhidratlardan ve kaliteli proteinden oluşan bir yemek tercih edin. Menünüzde çorba, salata ve yoğurdu eksik etmeyin. Çorba hacmiyle erken doygunluk hissi verir, salatalar çözünmez posa sağlar ve yoğurt kaliteli protein kaynağıdır. Bu şekilde sağlıklı ve dengeli bir menü oluşturabilirsiniz.

Kahvaltıyı atlamayın
Sabahları kahvaltı yapmaya özen gösterin. Kahvaltıyı poğaça, simit vb. yiyecekler ile geçiştirmek kan şekerinizi bir anda yükseltip kısa sürede tekrar acıkmanıza sebep olur. Bu durum da dolaylı olarak gün içinde daha fazla yemenize ve kilo almanıza neden olacaktır. Yumurta gibi kaliteli proteinler, zeytin ve ceviz gibi sağlıklı yağlar ve tam buğday ekmeği içeren dengeli bir kahvaltı ile güne enerjik başlayabilirsiniz.

 

Birlikte yapacak çok işimiz var!