İYİ UYKUNUN İŞ YAŞAMINA KATKISI | Saygılı Rulman
Foto

İYİ UYKUNUN İŞ YAŞAMINA KATKISI

Son birkaç yıldır pek çok şirket, uykusuzluğu bir üretkenlik katili olarak tanımlamakta ve uykusuzluğun iş yaşamına olan etkilerine dikkat çekmeye çalışmaktadır. Yapılan araştırmalarda yaklaşık 15 çalışanı olan küçük bir işletmenin uykusuzluk sonucu oluşan verim kaybı 170 gün, maddi kaybı ise 34.300 dolar olarak belirtilmiştir. Bu miktar ülke geneline yayıldığında yaklaşık 63.2 milyar dolar kayba kadar artmaktadır. İşte kaliteli bir uykuya sahip olmanın kariyerinizde size kazandıracakları!

Daha Kolay Öğrenmenizi Sağlar

Kaliteli bir uyku algılarınızı açar ve daha kolay öğrenmenizi sağlar. Yapılan araştırmalar sonucunda yetişkin bireylerin kaliteli bir uyku sonrası yaptığı görevlerde öncesine göre gelişme kaydettiği gözlemlenmiştir. Bu durum çocuklar için de geçerlidir. Okul saati daha geç olan çocukların daha erken olan yaşıtlarına göre daha iyi performans gösterdiği kanıtlanmıştır. 

 

Finansal Kararlarda Risk Alımınız Azalır

İnsanlar yorgun olduğu zamanlarda, finansal karar verme biçimleri de değişir. Böyle durumlarda kaybı en aza indirmeye çalışmak yerine, riski büyük kazançlar aranmaya başlanır. Wall Street çalışanlarının iş saatleri bunun en büyük örneği sayılmaktadır.

Kendinizi Daha İyi İfade Edersiniz

Çoğu insan iş hayatında kendini iyi ifade edemediği için kariyerinde öne çıkamamaktadır. Bunun başlıca sebeplerinden biri uykusuzluk olarak görülmektedir. Geç saatlere kadar uyanık kalmak ya da çeşitli sebepler sonucu kalitesiz bir uyku uyumak, iş hayatınızda kendinizi rahat ifade edememenize sebep olabilir.

Kaygılarınızı Azaltır

Uyku problemi olan insanlar daha fazla depresyon belirtisine, daha az benlik saygısına ve daha fazla kaygıya sahip olma eğilimindedir. Üstelik bu bir döngü şeklinde devam eder. Depresyon belirtileri arttıkça uykusuzluk da artacaktır. Öte yandan uyku kaybının ruh hali üzerindeki etkilerinin bilişsel yetenek ya da motor fonksiyonlarından daha güçlü olduğu söylenmektedir. Bu durum dolaylı olarak iş hayatınızda kaygılarınızı arttırarak verimliliğinizi azaltacaktır.

Yaratıcılığınızı Arttırır

Uyku ile inovasyon doğru orantılı bir ilişki içindedir. Uykusuz kalan insanların algıları diğer insanlara göre daha kapalıdır. Bu da çok taraflı düşünememelerine ve yaratıcılık konusunda zayıf kalmalarına neden olur. Kısacası uykusuzluk zihinsel yeteneklerdeki bozulma ile doğrudan ilişki içerisindedir.

Birlikte yapacak çok işimiz var!