KAFEİN VE ÇALIŞMA ARASINDAKİ SIKI İLİŞKİ | Saygılı Rulman
Foto

KAFEİN VE ÇALIŞMA ARASINDAKİ SIKI İLİŞKİ

Kahve dünyanın her yerinde yaygın bir şekilde tüketilen çok çeşitli bir içecektir ve çekirdeklerinin toplanmasından pazarlanmasına kadar büyük bir endüstriye sahiptir. Ancak tüm lezzetinin yanı sıra modern toplum üzerinde ve özellikle de modern işçi üzerinde büyük bir güce sahiptir. İhtiyaçlar hiyerarşisinin başında gelen kahve, iş yerinde adeta bir ritüeldir. Peki kafein ve çalışma arasındaki bu sıkı ilişkinin sebebi nedir? İşte kafein bağımlılarını mutlu edecek nedenler!

Güçlü Bir Uyarıcıdır

Hepimizin bildiği gibi, kafein birçok yerli üründe kolayca bulunan en yaygın uyarıcılardan biridir. Bu sebeple kafein bakımından oldukça zengin olan kahve, insanları uyanık tutarak merkezi sinir sistemlerine gün boyunca üretkenliklerini korumalarına yardımcı olan bir destek sağlar.

Kahve Molaları Üretkenliği Arttırır

Kahve molası İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra daha yaygın hale gelen, 20. yüzyıldan kalma bir buluştur. 2010 yılında MIT'de yapılan bir çalışma, kahve molalarına çıkan çalışanların verimliliklerinde genel bir gelişme olduğunu göstermiştir. Bu molalar, çalışanların hem kişisel hem de işle ilgili deneyimlerini paylaşabileceği bir forum oluşturur.

Uykusuzluğa Dayalı Stresi Azaltır

Uykusuzluk kişiyi hem fiziksel hem de zihinsel olarak yıpratarak stres oluşumuna sebep olabilmektedir. Kahvenin yalnızca aromasının dahi stres düzeylerini düşürdüğü bilinmektedir. Özellikle sıkı bir çalışma temposuna sahip bireyler uykusuzluk ile başa çıkmak ve rahatlama hissini sağlamak adına gün boyunca kahve tüketirler.

Hastalıklara Karşı Korur

Kahve, hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olan pek çok antioksidan içerir. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren bu kafein deposu içecek, kışın sık sık hasta olmanızı önleyerek verimliliğinizin düşmesine engel olur. Öte yandan Parkinson hastalığı riskini azaltırken diyabete iyi geldiği de belirtilmektedir.

Kafeinin her ne kadar çok faydası olsa da her şeyde olduğu gibi kafeinde de fazla tüketim çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Kafein tüketiminin limitleri bünyeye bağlı olarak kişiden kişiye değişse de herkes için önerilen günlük sınır 400 miligramdır. Bu da yaklaşık 4 fincan kahveye tekabül eder. Kısaca limitlere uyduğunuz ve şekersiz tükettiğiniz sürece kafeinin nimetlerinden rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

 

Birlikte yapacak çok işimiz var!