LİDERLİK YOLUNDA YAPILAN 5 HATA | Saygılı Rulman
Foto

LİDERLİK YOLUNDA YAPILAN 5 HATA

Liderlik oldukça zor bir yoldur ve deneyimsiz bireyler için bu biraz göz korkutucu olabilir. Her bireyin yaşam tarzlarına bağlı olarak liderliğe yaklaşımları farklı olsa da ekibin saygısını ve verimliliğini kaybetmemek adına dikkat edilmesi gereken kesin noktalar bulunur. Çoğunlukla, liderlik ilkeleri disiplin ve tecrübe ile edinilmelidir, ancak bir lider olarak potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için kaçınmanız gereken bir dizi hatalı davranış mevcut. Eğer liderlik yarışında yerinizi aldıysanız bu yolda yapılan 5 büyük hatadan kaçınmalısınız.

1.Geri Bildirim Sağlamamak

Bir lider olarak takımdaki en deneyimli birey siz olduğunuz için çoğu durumda geri bildirim ve destek almak için danışılan ilk kişi de siz olacaksınız. Birçok patron çalışanlarının motivasyonunu düşürmemek adına onlara olumsuz geri bildirim sağlamaktan çekinir. Ancak ekibinizden maksimum verim alabilmek için temeldeki sorunlarda geri bildirim sağlamanız oldukça önemlidir. Ekibinizin elinden gelenin en iyisini yapmasını istiyorsanız, onları olumlu ve olumsuz geri bildirimleriniz ile yönlendirmek için daima orada olmalısınız.

2. Vizyon Konusunda Net Olmamak

Bir ekip lideri olarak, vizyon oluşturmak ve güçlendirmek öncelikle sizin sorumluluğunuzdur. Bu vizyon hangi ölçekte olursa olsun, vizyonunuz tüm takımınızın tonunu ayarlayacak ve olası hatalara karşı koruma sağlayacaktır. Öte yandan görüşlerinizi net bir şekilde ortaya koymak, ekip içerisinden geri bildirim almanızı da kolaylaştıracaktır.

 

3. Motivasyonun Kaynağını Bulamamak

Tüm liderler takımlarını motive etme sorumluluklarının bilincindedir. Ancak motivasyonun kaynağı her birey için aynı olmayabilir. Verim sağlayabilmek adına bazı çalışanların maaşına zam yapmak yeterli olabilecekken bazıları için övgü ön plandadır. Ofisinize ekibi motive edecek bir poster asmak ya da her gün onları cesaretlendirecek bir konuşma yapmak yeterli olmayacaktır. Ekibinizin motivasyon kaynağını bulmak bir lider olarak sizin görevinizdir.

4. Soğuk Bir Yaklaşım Sergilemek

Samimiyetin çalışma dünyasında başarı ile pek ilgisi olmadığı söylenilse de soğuk bir lider ile çalışmak ekibin verimliliğini büyük oranda düşürebilir. Eğer iş hayatınızda soğuk bir yapıya sahipseniz takım üyeleriniz sizden korkarak bazı konularda size karşı açık olmayabilir. Bu sebeple ekibinizdeki bireyler ile dostça ilişkiler içinde olmaya çalışın. Gün içerisinde onlara nasıl olduklarını sorun. Mizaha açık olun ve pozitif ilişkiler geliştirin.

 

5. Beklenti Konusunda Tutarsız Davranmak

Liderliğe hevesli bazı bireyler bir üst konuma geçene kadar sağlıklı ilişkiler kurar ve herkesten daha çok çalışırlar. Ancak bu bireyler liderlik konumuna geldikleri anda iş ahlakları birdenbire değişebilir. Fakat bu hatalı bir davranıştır. Gerçek liderler ekip üyelerinden beklentilerini söyledikleriyle değil, günlük olarak yaşadıkları alışkanlıklarla göstermelidir.

Birlikte yapacak çok işimiz var!