MENTORLUK NEDİR? | Saygılı Rulman
Foto

MENTORLUK NEDİR?

Mentorluk daha deneyimli veya daha bilgili bir kişinin daha az deneyim sahibi bir kişiye birebir rehberlik etmesini sağlayan bir ilişkidir. Mentor genellikle mentinin yani rehberlik edilen kişinin, kariyer hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olmak amacıyla tavsiye ve rehberlik sağlar. Bu sebep ile mentorluk sık sık antrenörlük ile karıştırılmaktadır. Ancak her ne kadar eğitici rolleri birbirine benzese de antrenörlük bir dizi beceri ve davranış gerektirirken, mentorluk temelinde ilişki tabanıdır.

Etkili bir mentorluk ilişkisi her iki taraf için de zaman ve çaba gerektirir ve çoğu başarılı lider, kariyer basamaklarını çıkarken önemli danışmanlara sahip olmuşlardır. Ancak daha az deneyimli profesyonellerin kariyer hedeflerini destekleyecek bir liderle ilişki kurma fırsatını istemelerini anlamak kolay olsa da mentor olmak istenilmesi tam olarak anlaşılmamaktadır. Genç veya deneyimsiz profesyonellere mentorluk etmek, endüstrinin geleceğine ve gelecekteki işgücünün başarısına yapılan önemli bir yatırımdır. Bunun yanı sıra mentorluk pek çok avantajı da beraberinde getirebilmektedir. İşte mentor olmanın birkaç avantajı!

İletişim ve Denetleme Becerilerinin Geliştirilmesi

Etkili yöneticiler ve liderler, olumlu ve güvenilir ilişkiler kurma konusunda profesyonel olmalıdır. Bir mentor olarak mentiyle birlikte çalışmak, özellikle de kendi kuruluşunuzun dışında olmak empati ve aktif dinleme dahil olmak üzere gerekli becerileri kullanma fırsatı sunar. Öte yandan mentorluk, başkalarını motive etme ve cesaretlendirme yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olur. Bu da daha iyi bir yönetici, çalışan ve ekip üyesi olmanızı sağlayabilir.

İletişim Ağlarının Genişletilmesi

Network yani iletişim ağları, kariyer başarısı ve ilerlemesinde kritik bir faktördür. Sektörünüzdeki yeni bireylere mentorluk etmek, mentinizin iletişim ağlarını kurmasına yardımcı olurken kendi ağınızı geliştirmenize de imkân sağlar

Becerilerin Yansıtılması

Mentorluk yalnızca başardıklarınızı değil, aynı zamanda oraya nasıl ulaştığınızı da yansıtma fırsatı sunar. Kariyerinizde başarı için hangi özellikler ve güçler gerekliydi? Bu özellikleri öğrenmeye ve geliştirmeye devam etmek için şimdi ne yapmalısınız? Bir mentinin soru sorması çoğu zaman kendi öğrenme yolunuz ve başarılarınız hakkında daha derinlemesine düşünmenizi destekler.

Yeni Bakış Açılarının Kazanılması

Liderlik becerilerinizi geliştirmek, iş başında performansınızı güçlendirebilir ve promosyonu daha yüksek bir pozisyona ulaşmanıza yardımcı olabilir. Öte yandan kendinizden daha az deneyimli ve farklı bir geçmişe sahip biri ile çalışarak iş yaşamınıza ve kişisel yaşamınıza yardımcı olabilecek şeyler hakkında yeni bir bakış açısı kazanabilir ve yeni düşünme yöntemleri geliştirebilirsiniz.

Birlikte yapacak çok işimiz var!