SABAH IŞE GİDERKEN VE AKŞAM EVE DÖNÜŞ YOLCULUKLARI NASIL DEĞERLENDİRİLEBİLİR? | Saygılı Rulman
Foto

SABAH İŞE GİDERKEN VE AKŞAM EVE DÖNÜŞ YOLCULUKLARI NASIL DEĞERLENDİRİLEBİLİR?

Trafik her ne kadar zaman kaybı olarak görülse de sabah ve akşam yolculuklarınızı verimli hale getirmek imkânsız değil. Çoğumuz işe gidip gelirken vaktimizi müzik dinleyerek ya da sosyal medyada gezinerek geçiriyoruz. Bu ilk başta masumane bir şey gibi gelse de bu zamanı güne ve hatta haftaya vurduğumuzda boş geçirilen saatlerin büyüklüğü sizi rahatsız edebilir. Örneğin iş-ev arası ortalama mesafeniz 1 saat sürüyorsa her gün 2 saat, haftada ise minimum 12 saatiniz bu yolculuklarda geçiyor. İşte sabah ve akşam trafikte geçirdiğiniz zamanları değerlendirmenin birkaç yolu!

Podcast Dinlemek

Podcast, dijital dünyanın hayatımıza kattığı en güzel uygulamalardan biridir. Peki nedir bu podcast? Podcast kısaca internet üzerinden otomatik olarak indirilebilen ve dijital formatta yer alan, müzik veya konuşmadan oluşan bir programdır. Podcast kelimesi 2000’li yılların başlarında Apple harikası olan iPod sözcüğünde bulunan Pod (Kapsül) ve Broadcast (Canlı yayın) kelimelerinin birleşiminden elde edilmiştir. İlgilendiğiniz ya da öğrenmek istediğiniz her konuda binlerce kişi tarafından önceden kaydedilmiş 20, 30, 60 dakikalık podcastleri pek çok uygulamadan ücretsiz olarak dinleyebilirsiniz. Üstelik her dilde bulabileceğiniz bu yayınlar ile yabancı dilinizi de geliştirebilirsiniz. Böylece “arabada kitap okumak midemi bulandırıyor” klişesinden de kurtulmuş olursunuz.

Makale Okumak

Makale okumak genel kültürünüzü geliştirmek için yapabileceğiniz en keyifli aktivitelerden biridir. Çoğumuz makaleyi sadece akademik yazılardan ibaret sanır. Ancak makaleler pek çok çeşide ayrılmaktadır. Örneğin şu an okuduğunuz gibi bir makale okuyarak hem kişisel gelişiminize katkıda bulunabilir hem de yeni bilgiler edinebilirsiniz. Kısaca okuduğunuz içeriklere bağlı olarak kendinize kitap okumaktan daha çok şey katabilirsiniz. Üstelik bu makaleler için dergi satın almanıza da gerek yok. İnternette her konuda bulabileceğiniz binlerce ücretsiz içerik bulunmakta.

TED Konuşmalarını İzlemek

TED Talks ilk olarak 1984 yılında adını aldığı ‘Technology, Entertainment and Design’ içeriklerini kapsayan konferanslar dizisi olarak hayatımıza girdi. 1984 yılında bir seferlik düzenlenmek amacıyla yapılan bu konferanslar 1990 yılına kadar yapılmamış ve 1990 yılından sonra her yıl düzenli olarak yapılmaya devam edilmiştir. Alanında uzman kişiler tarafından yapılan maksimum 18 dakikalık bu konuşmalar ufkunuzu genişletirken zamanınızı verimli kullanmanıza yardımcı olacaktır.

İş Planı Hazırlamak

Plansız bir iş her açıdan başarısızlığa yol açar. Gün içerisinde yapacaklarınızı planlamak hem işinizi kolaylaştıracak hem de stresinizi yatıştıracaktır. Sabah ve akşam yolculuklarınızda kişisel ajandanızı doldurabilir, maillerinizi yazabilirsiniz. Özellikle sık mailleşmenizi gerektiren bir işiniz varsa trafikte geçirdiğiniz bu zamanlar yükünüzü oldukça hafifletebilir

 

 

Birlikte yapacak çok işimiz var!