SUNUM YAPARKEN BİLMENİZ GEREKENLER | Saygılı Rulman
Foto

SUNUM YAPARKEN BİLMENİZ GEREKENLER

Sunum yapma nedeniniz ne olursa olsun, asıl amacınız iletmek istediğiniz mesajın net, anlaşılır ve ilgi çekici bir şekilde aktarımını sağlamaktır. Bazıları için bu doğal bir yetenekmişçesine gelişirken, çoğu birey için toplum önünde konuşmak güvensizlik duygularını açığa çıkartır. Ancak bu korkunun kişiyi yapabileceklerinden alıkoymasına izin verilmemelidir. İşte kendinizi güvende hissederek etkili bir sunum yapmanın ipuçları!

Hazırlığınızı Yapın

Sunumunuza başlamadan önce olabilecek sorunlara karşı önlemler alabilirsiniz. Sunumunuzu dijital ortamda gerçekleştiriyor olsanız bile olası elektrik kesintilerine ya da sistem arızalarına karşı baskı ortamında da yedeğinizi alın. Anlatımınızın ansızın kesilmemesine karşı sunum yapacağınız notebook, laptop ya da diğer aygıtlarınızın şarjlarının tam olduğundan emin olun.  Sunumunuzda dikkat çekici noktaları pointer kullanarak vurgulayabilirsiniz. Böylece herkesin dikkati sunumunuz üzerinde olacaktır.

Sunumunuzu Üç Bölüme Ayırın

Sunum yaparken dinleyici kitlenizin kafasının çok fazla bilgi ile karışmasını önlemek için sunumunuzu üç ana noktadan daha fazla olmayacak şekilde daraltın. Sunumunuzun başlangıcında bahsedeceğiniz bu üç noktayı belirtin ve konuşmanızın sonunda bunları tekrarlayın. Dinleyiciler söylediklerinizin çoğunu unutsa bile bu üç noktayı hatırlayacaktır.

İnteraktif Olun

Etkili sunumların en büyük püf noktası dinleyiciler ile interaktif olmasıdır. Sunum yaptığınız kitleyi konuşmanıza dahil ettiğiniz takdirde ilgiyi üzerinizde toplayabilirsiniz. Konu ile alakalı soru sorabilir, görüşlerini isteyebilirsiniz. Ya da somut örneklere yardımcı olmak için birkaç kişiyi kürsüye davet edebilirsiniz. İnsanların odaklanma süreleri oldukça kısadır, bu nedenle her 7-10 dakikada bir etkileşimli şeyler yapmayı deneyebilirsiniz.

Görsellerden Yararlanın

Konfüçyüs’ün meşhur bir lafı vardır; “Duydum ve unuttum. Gördüm ve hatırladım. Yaptım ve anladım.” Her ne kadar hazırlanmış olursanız olun sadece konuştuğunuz düz bir sunum, görselleri kullandığınız kadar etkili olmayacaktır. Amacınızı vurgulamak ve göstermek için resimler, animasyonlar, çizelgeler, grafikler ve hatta gerçek hayattaki nesneleri kullanın. Bu şekilde anlatmak istedikleriniz karşı tarafa daha kolay ulaşacaktır.

Etrafta Gezinin

Sunumunuza canlılık getirmek için kürsüden çıkmaktan çekinmeyin. Oldukça rahat bir şekilde sahnenin etrafında hareket edebilir ya da dinleyicilerin yanına doğru yürüyebilirsiniz. İnsanların gözünün içine bakmaktan korkmayın. Herhangi bir nedenden dolayı hareket edemiyorsanız, bulunduğunuz noktayı çekici hale getirmek için ellerinizi, yüz ifadelerinizi ve jestlerinizi kullanabilirsiniz.

Bol Bol Pratik Yapın

Sunumunuz öncesinde ne kadar fazla pratik yaparsanız mükemmele o kadar fazla yaklaşmış olursunuz. Üstelik bunun için sürekli sunum yapıyor olmanıza da gerek yok. En deneyimli konuşmacılar bile her sunumdan önce prova yaparlar. Aynanın karşısında veya başkalarının önünde prova yapın. Geri bildirim alın ve materyalleriniz ile tekniğinizi buna göre ayarlayın.

 

 

Birlikte yapacak çok işimiz var!